22.10.08

Tony Sandoval ve Miguelanxo Prado

Tony Sandoval Meksikalı bir çizgi romancı ve illüstratör. Sandoval'ın "Le Cadavre et le Sofa" kitabına bakıyorum. Çizgi romanın konusu oldukça ilginç; iki yeni-yetme çürümekte olan bir çocuk cesedi buluyor ve bu sırrın peşine düşüyor. İki yeni-yetmenin aşkı bu ceset vesilesiyle, ceset etrafında gelişiyor. Sandoval'ın çizgi kuyumculuğu göz alıcı. Kitapta en çok hoşuma giden ayrıntılardan biri; aynı sayfada, duygusal yönden yüklü karelerin tam renkli, hazırlayıcı karelerin iki renkli çizilmesi.


Tony Sandoval, Le Cadavre et le Sofa, 2. Baskı, Label Discover, 2007.İspanya ve İspanyolca konuşan ülkelerden çok önemli çizgi ustaları çıkıyor. Örneğin, Miguelanxo Prado. Sandoval yeni parlayan genç bir sanatçı, ancak Prado çizgi roman dünyasında iyi tanınan, kıdemli bir çizer. Prado Türkiye'de de tanınıyor. Bu İspanyol ustayı ilk kez "Heavy Metal" dergisinde görmüştüm. Özellikle kadın-erkek ilişkileri üzerine çizdiği şiirsel öyküler beni çok etkilemişti. Daha sonra bu öyküleri topladığı "Tangents" başucu kitaplarımdan biri oldu.


Miguelanxo Prado, Tangents, Nantier Beall Minoustchine Publishing, 1996.Sandoval ve Prado'nun işlerinde benzer tatlar buluyorum.

Linkler:

Hiç yorum yok: